Current Staff

Matthew Abbott Headteacher
Nicola Ackerlay Receptionist / Administrator
Nicola Aldridge Head of Year 12 / Languages
Hazel Allen Head of Year 7 / Mathematics
Yousaf Amir Technology
Sophie Anderson Cover Supervisor
Abdel Anouar Mathematics
Amy Armstrong Librarian
Janice Atack Science Technician
Sarah Baker Science Technician
Valerie Baker Languages
Susan Band Science
Sarah Barnett Science
Matthew Barrett Subject Leader Geography
Marc Berrett Subject Leader Art
Amanda Birch Catering Assistant
Tina Bloomfield Learning Support Assistant
Jessica Booker Business Studies
Ian Boulter Engineering
Tracey Bradford Learning Support Assistant
Rachel Branton Assistant Headteacher / T&L CPD
Alison Breith Learning Support Assistant
Bonita Bridges Careers Advisor / Citizenship and PSHE Co-ordinator
Susan Brookhouse Learning Support Assistant
David Broomhead Site Manager
Samantha Burch Learning Support Assistant
Susan Caddick Science
Jenny Carr Student Monitoring Administrator
Kevin Carr Science / Timetable Administrator
Melinda Carr-Ruby Head of Year 11 / Subject Leader Music
Sarah Caswell English / D of E
Meghan Chapple Student Achievement Manager PE
Vanessa Clark Head of Year 10 / English
Kirsty Connell Science / Assistant SENDCo
Lorraine Cooper Finance Officer
Maura Corcoran Subject Leader RS
Ann Coulter Head of Year 13 / Languages
Rebecca Cox Learning Support Assistant
Peter Cross Caretaker
Susan Cross Learning Support Assistant
Alannah Cullen Subject Leader Psychology / Sociology
Samuel Dakin Head of Year 8 / Religious Studies / History
John Dangana Religious Studies
Sarah Davis Student Achievement Manager Art
Lorraine Day Science Technician
Matthew Dipple Mathematics
Christopher Dowrick Mathematics / EVC Co-Ordinator
Helen Drought History / English
Charmaine Duffett Learning Support Assistant
Hannah Duggan Physical Education
Tripta Eady Cover Supervisor
Susan Enevoldsen Geography
Sharon Evans Art
Anna Ewart Subject Leader Science
Tim Ewart Senior Science Technician
Helen Fitzgerald Subject Leader Languages
Tricia Garey Enrichment Administrator
Anne Golder Art Technician
Zahra Golrokhi Learning Support Assistant
Cheryl Good Student Achievement Manager English
James Grace ICT
Lauren Haggerty English / Subject Leader Communications / Media Studies
Michaela Hammond Finance Officer / Cover Manager
Caroline Hicks First Aid Officer / Student Monitoring Administrator
Christine Hiscock Catering Assistant
Elizabeth Hobbs Learning Support Assistant
Val Homewood Director of Finance & Administration
Claire Howitt Learning Support Assistant
Elizabeth Hoyle Student Achievement Manager Science
Michelle Hughes Subject Leader Mathematics
Helen Jauregui English
Samuel Jones Deputy Headteacher Behaviour
Richard Kanochowski Technology Technician
Christopher Kellett ICT Technician
Scott Kennedy Subject Leader Physical Education
Jill Lamb Learning Support Assistant
Laura Lenander Art / Professional Tutor
Nicola Logan Enrichment & Transition Officer / Website Editor
Janek Maciejewski Head of Year 9 / Physical Education
Ian Macleod Caretaker
Avnish Majethia Subject Leader ICT
Nicola Makepeace Learning Support Assistant
Annalies McIver Assistant Headteacher / Head of Sixth Form / History
Tamsin McKenzie Psychology
Katherine McSweeney Student Monitoring Administrator
Aouatif Mernissi Catering Assistant
Amanda Miller Catering Assistant
Angela Morgan Headteacher’s PA
Fiona Morris Subject Leader English
Thabo Nkoane Student Achievement Manager Maths
Lauren Osborne Drama / Music
Sylvia Patchett Subject Leader Technology / Textiles
Jack Paviour Reprographics Manager / Graphic Designer
Jenny Payne Subject Leader History
Toni Powis PE / Cover
Duncan Purchase ICT Systems Manager
Rebecca Raynor Art
Nicola Ready Office Manager
Jenny Richards Learning Support Assistant
Sarah Richardson Food Technology Technician
Chelsey Rose Science
Jeremy Sampson Science
Rory Scrivener ICT Technician
Karen Sexton Examination Officer
Tracey Smith Maths
Nicola Strachan Food Technology
James Sturla Assistant Headteacher Pastoral / SENDCo
Heather Thomas Data Manager / Exam Administrator
Paul Tilley Subject Leader Business Studies / Economics
Kate Turner Subject Leader Drama
Sara Turner School Counsellor
Raquel Villegas Learning Support Assistant
Rebecca Vignoles HLTA
Sarah Waller Restaurant Manager / Chef
Sheila Watts Student Achievement Manager Technology / Food
Daniel West Science / Data Manager
Ruth Whittaker Physical Education / COPE
Samantha Wildfield Student Achievement Manager for Science / Science
Kelly Worland Cover Supervisor
Tracey Wylde Learning Support Assistant